Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo robia iné krajiny pre to, aby ich životy zaťažovali životné prostredie čo najmenej? V súvislosti so svetovým Dňom Zeme Vám prinášame zoznam niektorých z „zelenších“ krajín sveta aj s ich vychytávkami.

Dánsko

Možno pre Vás nie je prekvapením, že Dánsko patrí k jedným z krajín, ktoré sa na tomto zozname nachádzajú. Veľkú časť celého územia Dánska pokrývajú veterné elektrárne, ktorých energia sa využíva práce v domácnostiach –  v roku 2019 pochádzalo až takmer 44% z vyrobenej energie práve z veterných zdrojov. Hlavné mesto Dánska – Kodaň je dokonca mesto s najväčším počtom bicyklov na svete, vďaka čomu majú Dáni čistejší vzduch, menej hlučné prostredie a zredukované uhlíkovú stopu. Triedenie odpadu je v tejto krajine samozrejmosťou, plechovky a fľašky sú taktiež  zálohované už dlhé roky. Neďaleko hlavného mesta v dedinke Brøndby sú vytvorené ekologické záhradné mestečká, kde ľudia žijú so svojimi susedmi v symbióze a navzájom si vypestúvajú zeleninu, ovocie i kvety.

Francúzsko

Medzi ďalšiu udržateľnú krajinu môžeme taktiež zaradiť aj Francúzsko. Práve Francúzsko bolo prvou krajinou, ktorá zakázala vyhadzovať nepredajné potraviny a rozhodla sa ich darovať bezdomovcom a charitatívnym organizáciám. V roku 2018 až 60% vinohradov prijalo certifikovaný environmentálny prístup, ktorý napomáha k eliminovaniu používania pesticídov, čím sa pomáha aj k ochrane pôdy a boju proti globálnemu otepľovaniu.

Island

Na tomto zozname má svoje čestné miesto taktiež aj Island. Zaujímavosťou je, že Islanďania využívajú geotermálnu energiu na vykurovanie chodníkov a ciest, vďaka čomu nemusia v zime svoje miestne komunikácie posýpať alebo odhŕňať. Island je jednou z krajín, ktorá všetku energiu, ktorú krajina spotrebúva čerpá z obnoviteľných zdrojov. Na Islande je taktiež zakázané kempovať mimo miest na to určených a jazdiť offroad mimo vyznačených ciest.

Kostarika

Kostariku môžeme taktiež zaradiť ku ekologicky zeleným krajinám. Hlavnou výhodou Kostariky sú silné dažde, vďaka čomu práve vodná energetika pokrýva až okolo 80% produkcie elektrickej energie. Kostarika v roku 2015 dokázala žiť až 285 dní bez potreby inej energie.

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *