Od 1.1.2022 sa na Slovensku začalo zálohovanie PET fliaš s označením Z. Pri nákupe zaplatíte 15 centov zálohu . Flaše sa vracajú do zberných automatov v nepokrčenom stave a nemusí mať vrchnák. Poškodenú flašu automat odmietne zobrať. Následne automať prečíta kód na fľaši a pokrčí ju tak, aby zaberala čo najmenšie miesto

Je obmedzená doba vrátenie PET fľašky?

Nie, pri obaloch nie je žiadne časové obmedzenie.

Týka sa zálohovanie aj plechoviek ?

Zálohovanie sa týka všetkých nápojových obalov obsahujúcich viac ako 80% vody a sú balené v obaloch s objemom 0,1-3 litre.

Kde môžem vrátiť zálohovanú fľašku?

Zálohované obaly sa vracajú na označené odberné miesta do  automatov. Podľa zákona by sa mola zaviesť zálohovanie, ktoré bude povinné pre všetky obchody s predajnou plochou nad 300 m².

Ako dostanem naspäť svoje peniaze?

Pri odovzdaní PET fľaše, dostanete kúpón, ktorý vám pri pokladni vymenia za tovar alebo peniaze.

Môžu sa ešte predávať nápoje v nezálohovaných fľašiach ?

Až do 1. júla 2022 sa môže ešte dopredívať nápoje v nezálohovaných fľaškách. Automat ich však nezoberie, preto ich trebadať do doterajších žltých kontajnerov.

Kto to celé platí ?

Za sytémom zálohovania fliaš stojí nezisková organizácia Správca záloh. Obchodník vráti správcovi naspäť zálohvané fľaše a tiež manipulačný poplatok za manipuláciu s obalom. Systém je financovaný z poplatkov výrobcov, predaja materiálu a z nevyzdvihnutých záloh.

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *