Už sa mi niekoľkokrát podarilo natrafiť na zero waste obchod. Donedávna som nevedel, že takýto obchod máme aj u nás v Žiline. Raz som si ho však všimol pri blúdení na Instagrame a neváhal som ho navštíviť. VÁŽ SI je obchod, v ktorom predávajú v súlade so zero waste myšlienkou. Hneď po príchode ma omámila úžasná vôňa. Nájdete tu naozaj všetko, čo potrebujte a dokonca aj dobré maškrty. Viac vám o tomto obchode prezradí Nika, ktorá stojí za týmto nápadom.

Ako by ste sa nám predstavili? Kto ste a kde sídlite?

Moje meno je Nika a stojím za vznikom bezobalového obchodu VÁŽ SI, ktorý nesie myšlienku pre zlepšenie nášho životného prostredia a tým aj zlepšenie nášho života či života celej spoločnosti.

Radi sa s Vami podelíme o naše skúsenosti s bezobalovým spôsobom života, poskytneme informácie o našich produktoch a zároveň sa radi dozvieme a poučíme aj o vašich skúsenostiach. Sídlime v centre mesta Žiliny na skok od Mariánskeho námestia či Auparku na starom trhovisku. Minútku od nás sa nachádza parkovisko a zastávka MHD polícia. Ako sa k nám dostanete, zistíte na našej stránke https://www.vazsi.sk/ alebo na stránkach facebooku či instagramu https://www.instagram.com/vazsi.zilina/.

Ako vznikla myšlienka „VÁŽ SI“?

Prvotne ma veľmi zaujímala prírodná kozmetika, slovenské lokálne produkty a výrobky, za ktorými stojí príbeh konkrétnych ľudí. Postupom času som sa dostala k myšlienke „zerowaste“, pre ktorú som sa veľmi nadchla. Postupným študovaním a snahou o život bez odpadu, som narazila na nedostatok možností nakupovať bez obalu a udržateľne v našom meste a tak som začala rozmýšľať nad založením konceptu, kde sa tieto potreby budú dať zrealizovať. Od februára 2019 môžu už aj Žilinčania a ľudia z okolia nakupovať bez obalu a ja som veľmi šťastná a vďačná, že sa nám to podarilo aj keď to bolo a stále je náročné podnikať v danom odvetí.

Aký je váš postoj ku dnešnej ekologickej situácií?

Môj postoj k danej situácii je najmä o prevzatí zodpovednosti za seba ako za jednotlivca a teraz už aj za rodinu. Vidím koľko toho dokáže jednotlivec zmeniť, koľko ušetrí jednorázových obalov, oblečenia, potravín,…. Mrzí ma však, že mnohí tvrdia, že ako jednotlivci planéte nepomôžu. Určite veľké spoločnosti produkujú neporovnateľné množstvo uhlíkovej stopy, no oni reagujú práve na potreby nás ľudí. Takže ak im dáme podnet, že nepotrebujeme toľko oblečenia, elektroniky, … a máme záujem o veci trvácne, prispôsobia sa našim potrebám a tak spoločne znížime uhlíkovú stopu a zlepšíme našu klímu. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že minimalistický život okrem iného, šetrí čas aj peniaze. Takže má mnoho iných pozitív.

Aké sú vaše top 3 rady pre bežný život?

Nakupovať do vlastných nádob

Zamyslieť sa pri kúpe nových vecí, či ich naozaj potrebujeme, ako často ich použijeme a akú majú životnosť, koho podporíme ich kúpou a aký majú dopad na naše zdravie.

Dodržiavať známych 5 bodov „zerowaste“:  RECYCLE, REUSE, REPAIR, REDUCE, ROT

Čo všetko môžeme nájsť vo vašom obchode?

Ak by ste chceli vyskúšať udržateľnejšie a bezodpadové spôsoby nájdete u nás z každej kategórie základné produkty ako potraviny na váhu, na ktoré si môžete priniesť vlastné vrecká, dózy, zaváraninové fľaše. Ďalej čapovanú drogériu a kozmetiku, ktoré vám naplníme do prázdnych obalov z vašej drogérie, pomôcky do kuchyne, kancelárie, ktoré môžete skompostovať, produkty v BIO kvalite, slovenského pôvodu. Nakúpia u nás aj vegáni a ľudia s intoleranciou na lepok a laktózu.

Keby ste mohli zanechať odkaz pre budúcu generáciu, čo by ste im odkázali?

VÁŽTE si veci, ktoré máte, ľudí, ktorí ich vyrábajú a zaujímajte sa o to čo sa deje okolo Vás.

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *