Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórií ľudstva, ktorá sa stala 26. Apríla 1986 na Ukrajine. K havárií došla z dôvodu prehriatia jedného z reaktorov, čo malo za následok výbuch. Po výbuchu reaktora sa do ovzdušia dostali rádioaktívne prvky ktoré zasiahli až 3/4 Európy, najmä okolité štáty ako Ukrajina, Rusko Bielorusko. Najviac sa tento výbuch dotkol mesta Pripiať, ktoré je dnes považované za mesto duchov.

Chernobyl and its Cyber Lessons, Part 2: Incident Response - Security  Boulevard

Černobyľ zaujímavosti

  1. WHO odhaduje, že výbuch v Černobyle má za následok 30 000 úmrtí.
  2. Výbuch v Černobyle uvoľnil 400x viac rádioaktivity ako zhodené bomby na Hirošimu v roku 1945.
  3. Vtáky v Černobyle majú výrazne menší mozog
  4. Prvá krajina v Európe, ktorá si všimla zvýšenú rádioaktivitu bola Švédsko.
  5. V Černobyle sa stále nachádzajú miesta so smrteľným množstvom radiácie.

Sarkofág v Černobyle

Making Chernobyl safe: a timeline

Ide o stavbu, ktorá „zatvára“ 4. reaktor. hlavnou úlohou sarkofágu je zabránenie úniku rádioaktívnych látok. Túto úlohu by mal aktívne plniť až 100 rokov. Na projekte sarkofágu za zúčastnilo 45 krajín a cena za túto stavbu prevyšuje 2,1 miliardy eur. Samotný sarkofág je vysoký 108m, široký 257m a dlhý 162m. Na presune sarkofágu sa zúčastnilo 224 hydraulických zdvihákov a samotný sarkofág je postavený tak, aby odolal aj zemetraseniu so silou 6 stupňov.

Černobyľ dnes

Neďaleké mesto Pripiať bolo evakuované 36 hodín po havárii. Evakuovaní boli všetci, ktorí žili v okruhu 30 kilometrov, približne 110 000 ľudí. Dnes toto mesto môžeme považovať za mesto duchov, Pri pohľade naň to vyzerá, akoby sa zastavil čas. Bude to zrejme kvôli tomu, že miestnym ľuďom bolo povedané, že do 2 týždňov budú naspäť. Momentálne sa Ukrajina snaží o zaradenie Černobyľu na zoznam UNESCO, pretože verí, že by to vedelo výrazne zvýšiť cestovný ruch. Dopady na životné prostredie v blízkosti Černobyľu zostávajú aj dodnes predmetom pozorovania. Známym dopadom na miestny ekosystém je takzvaný „Red Forest“. Kvôli obrovskej radiácií sa tento les sfarbil na červeno. Vďaka neprítomnosti ľudí a iných rušivých elementov sa výrazne zvýšila populácia niektorých živočíchov. V 2015 vedci odhadovali, že populácia vlkov niekoľko násobne narástla.

The Chernobyl Disaster May Have Also Built a Paradise | WIRED
close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *