Podľa vedcov z Gent university v Belgicku priemerný, európsky konzument morských plodov príjme 11000 mikroplastov ročne. Tieto kúsky o veľkosti menej ako 1mm pochádzajú z kozmetiky alebo vznikajú degradáciou starších plastov.  Hoci to ešte nie je potvrdené, prítomnosť týchto mikroplastov môže ohroziť bezpečnosť konzumovaného jedla.

Musíme brať na vedomie, že ryby nie sú len súčasťou nášho jedálničku. Ľudský dopyt a chamtivosť znižuje populáciu rýb z roka na rok a znečisťovanie plastami je v tomto bode ako prilievať benzín do ohňa.

Prečo ryby jedia plasty?

Každý rok v oceánoch pribudne niekoľko miliónov ton plastového odpadu. Mnoho obalov sa rozkladá na malé fragmenty, ktoré si ryby mýlia s planktónom a nevedomky ich konzumujú. V niektorých častiach oceánu sa podľa National Geographic nachádza niekoľko krát viac plastov ako samotného planktónu. Ich žalúdok nedokáže stráviť plast, a preto následne uhynú alebo sa stihnú ocitnúť na našom tanieri.

Keď v roku 2012 skúmali žalúdok veľryby našli v ňom 30m2 plastovej fólie, 9 metrov plastového lana a 2 kvetináče.

https://chinadialogueocean.net/6456-green-sea-turtle-perilous-voyage/

Tento problém sa týka aj korytnačiek. Pri hľadaní potravy sa spoliehajú na svoj zrak. Pri výbere potravy sa riadia primárne svojím zrakom. Z tohto dôvodu je pre nich ťažké rozoznať plastovú tašku od potravy. Podľa jedného výskumu „preferujú“ priesvitné predmety, ktoré si ľahko pomýlia s medúzami. V 7 zo 16 prípadov sa v ich žalúdku nachádza plast.

Nie všetky morské živočíchy sa pri hľadaní potravy riadia zrakom a vôňou. Napríklad delfíny lovia pomocou echolokácie. Echolokácia je nesmierne citlivá. Nastáva, keď sa zvuk od predmetu odrazí naspať do miesta vysielania, kde je zachytený. Preto sa stáva, že rôzne plastové predmety končia v žalúdkoch delfínov a veľrýb.

https://cdn.zmescience.com/wp-content/uploads/2017/02/echolocation-i-zaida-ortega.jpg

Často sa stáva, že zahliadneme rôzne správy zo sveta o nálezoch mŕtvych morských živočíchov. Môžeme to brať ako smutný odkaz, ktorý nás núti sa zamyslieť. Keď už vieme, čo sa nám s obľúbeným tuniakom dostáva na tanier, možno si uvedomujete, že nechcete predsa len jesť plasty. Hovorí sa, že aký požičaj, taký vráť. Kvôli nestálemu znečisťovaniu planéty sa nám to vracia spať ako bumerang. Bohužiaľ v niektorých prípadoch na tanieri alebo úhynom živočíchov, ktoré takmer každého z nás fascinujú.

Why marine animals can’t stop eating plastic #BluePlanet2 | Our Blue Planet (bbcearth.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *