Chutné, rýchle, jednoduché. U všetkých sa z času na čas, alebo aj každý deň prebudia chute na niečo rýchle a chutné. Obľúbené menu z Mcdonald, chutné burrito, poprípade rýchla káva po ceste do práce alebo školy. Zoberme si koľko obalu nám nadelia v obľúbenom Mc menu. Niečo je recyklovateľné, kompostovateľné a niečo ani netušíme, čo to môže byť. Problém s obalmi nie je niečo, čo sa dá vyriešiť len recyklovaním.

Obaly sa radia medzi najviac produkovaný odpad. Tieto „ jednorázovky“ reálne využijeme pár minút. Následne končia na skládkach, kde sú zničené. Z toho dôvodu musíme znovu získať nové materiály na ich náhradu. Problém nie je iba pri fastfoodoch, ale aj pri bežnom rodinnom nákupe. Ľudia s obľubou všetko balia. Zoberme si napríklad také banány, ktoré už svoj prírodný obal majú. Aj napriek tomu ich ľudia dajú do vrecúška, ktoré ihneď po príchode domov končí v koši. Naozaj sa to oplatí? Nemyslím si. Ako už napovedá nadpis článku obaly z potravín, fastfoodov … tvoria polovicu komunálneho odpadu.

Pre zaujímavosť…

V roku 2014 v USA z 258 miliónov odpadu tvorili obaly viac ako 63%. Len 89 miliónov ton odpadu bolo recyklovaných alebo kompostovaných. Nové využitie našlo teda 35% odpadu z 285 miliónov ton. Smutné ? Ako dlho sa dá takto ďalej ísť?

Problém nespočíva len v ich jednorazovom využití, ale takisto vo výrobe. Na ich výrobu je potrebné obrovské množstvo energie, surovín… Výroba má nasledovne za príčinu vznik emisií a ťažkých kovov. Po použití sa hromadia na skládkach alebo spaľujú. Opäť niečo, čo prináša len ďalšie emisie. Áno, do istej miery ich môžeme recyklovať, ale nie je to možné so všetkým. Navyše si treba uvedomiť, že aj recykláciou sa vytvára energia a následne emisie. Preto je dôležité obmedziť „ jednorázovky“ plastové flaše, sáčky, obaly … 

Zem je miesto pre náš život, náš domov. Vďaka enormnej produkcii plastov sa z tohto miesta stáva jedno veľké smetisko s centrálou v oceánoch. Nastane teda stav, že oceány budú obsahovať viac plastov ako rýb ?Rozklad plastov sa odhaduje na viac ako 400 rokov. Na prudký nárast odpadu, nie je pripravený žiadny systém. Je len otázkou času kedy „pohár“ pretečie.

Máme to v našich rukách. Ak sa rozhodneš zmeniť niečo v tvojom konaní ver, že pomôžeš v tomto boji. V ďalších príspevkoch nájdete rôzne tipy a triky ako na to. 😊 A pamätaj Don’t just take, give something back.

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *