Ako zakladatelia webovej stránky ecni-to.sk sme už dávnejšie prepli na webový prehliadač Ecosia a v dnešnom článku by sme Vás s ním radi oboznámili.

Čo je Ecosia?

Ecosia je webový prehliadač so sídlom v Berlíne založený v Decembri 2009. Ecosia má hybridný model medzi neziskovým a ziskovým biznisom. Hlavných poslaním tohto projektu je poskytovanie finančnej výpomoci na zalesňovanie tam, kde to je najviac nevyhnutné. V roku 2018 po oficiálnom odovzdaní správy spoločnosti Ecosia nadácii Purpose Foundation sa spoločnosť právne zaviazala, že akcie spoločnosti sa nemôžu predávať so ziskom ani vlastniť ľuďmi mimo spoločnosti a zo spoločnosti nemožno vyťažiť žiadne zisky.

História

Zakladateľom webového prehliadača je Christian Kroll, ktorý vyštudoval biznis manažment v Norimbergu. Pre nabratie inšpirácie sa po skončení školy rozhodol cestovať. Na krátky čas zostal v Nepále, kde založil lokálny webový prehliadač „Xabbel“, ktorý mal pomôcť generovať finančné prostriedky pre miestny NGO projekt. Neskôr musel byť tento projekt zrušený, avšak vidina webového prehliadača s pozitívnym vplyvom na život sa Christiana držala. Po čase strávenom na cestách sa usadil na niekoľko mesiacov v Argentíne, kde sa naučil veľa informácií ohľadom zalesňovacieho projektu Atlantického lesa v Argentíne a Brazílii. Myšlienka webového prehliadača, ktorý by financoval zalesňovanie, sa zrodila, keď si Christian uvedomil ako by mohlo sadenie nových stromov v skutočnosti neutralizovať CO2 emisie vo veľkej škále.

Ako Ecosia získava peniaze?

Ako každý iný webový prehliadač aj Ecosia získava profit z klikov na reklamy, ktoré sa zobrazujú pod alebo pri vyhľadávaných výsledkoch. Malé percento zisku taktiež pochádza z internetového obchodu, kde za jedno predané tričko dokážu zasadiť okolo 20 stromov. Pre väčšiu dôveru používateľov, Ecosia mesačne zverejňuje svoje finančné výkazy, ktoré si môžete podrobne pozrieť od roku 2015.

Kde Ecosia sadí stromy?

Ecosia podporuje cez dvadsať zalesňovacích projektov v pätnástich rôznych krajinách; Peru, Brazílii, Madagaskare, Nikarague, Haiti, Kolumbii, Maroku, Senegale, Burikna Faso, Ghane, Etiópii, Ugande, Keňi, Tanzánii a Indonézii. Ecosia najviac spolupracuje s lokálnymi partnermi pri ich zalesňovacích projektov, pretože majú dôležité informácie a znalosti o regióne, kde sa koná výsadba. Určité množstvo stromov sa sadí aj do oblastí s vysokým počtom unikátnych alebo ohrozených druhov. V niektorých chudobných agrikultúrnych regiónoch sveta je pre komunity alebo farmárov veľmi náročné začať sadiť stromy alebo zalesňovať vo veľkej miere, a preto sa Ecosia rozhodla rozšíriť aj do takýchto častí sveta. Sadením v týchto oblastiach zamestnávajú miestne komunity a poskytujú farmárom alternatívu predať ich pôdu na monokultúru (poľnohospodárstvo).

Ecosia a Vaše súkromie

Ako webový prehliadač, Ecosia nepredáva používateľove dáta reklamným spoločnostiam, ako to robia viaceré prehliadače. Taktiež tento webový prehliadač nevytvára svojim používateľom profily na základe ich vyhľadávanej histórie – po siedmich dňoch sa ukladajú vyhľadávané dáta len anonymne.

Ako si stiahnete Ecosiu?

Ako prvé urobíte, že pôjdete na stránku https://www.ecosia.org/. V druhom bode kliknete na modrý obdĺžnik v strede s textom „Add Ecosia to Chrome“, ktorý v preklade znamená „Pridať Ecosiu do Chromu“. Týmto klikom sa presuniete do internetového obchodu Chrome. V pravom hornom rohu bude modrý obdĺžnik „Pridať do Chromu“, na ktorý opäť kliknete. Na obrazovke sa objaví okno s textom „Pridať rozšírenie Ecosia – The search engine that plants trees?“, ktoré potvrdíte kliknutím na tlačidlo „Pridať rozšírenie“. V nasledujúcom kroku budete presmerovaný na stránku Ecosie, kde taktiež len kliknete na tlačidlo „Continue to Ecosia“. Posledným krokom je vyhľadávať a následne podporovať zalesňovanie!

Pre mobilné telefóny a tablety si môžete stiahnuť bezplatnú aplikáciu, ktorá je dostupná na Google Play a App Store.

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *