Ako študenti študentom, by sme Vám radi poskytli 8 jednoduchých spôsobov, ktorými môžete prispieť k zlepšeniu našej planéty.

1. Používaj látkové tašky namiesto jednorazových

Pre mnohých z nás je prítomnosť látkovej tašky samozrejmosťou, avšak stále sa nájdu aj takí, ktorí si radšej zaplatia za jednorazovú plastovú tašku. Ak by ste si spočítali všetky peniaze, ktoré ste zaplatili za jednorazové tašky v obchode, verím, že za túto sumu by ste mohli mať aj 10 látkových! Výhodou látkovej tašky je jej opakované používanie, ľahký prenos a taktiež variácia jej použitia.

2. Recykluj a kompostuj

Recyklovanie a kompostovanie doma a v škole sa líši vo viacerých aspektoch. Zatiaľ, čo doma máme potrebné vybavenie, ktoré sme si sami zaobstarali, v škole s tým môže byť väčší problém. Niektoré školy, či už základné, stredné alebo vysoké, sú zapojené v rôznych projektoch, ktoré im poskytujú potrebné vybavenie na triedenie a kompostovanie. Avšak čo ak Vaša škola nie je zapojená? Ako študenti by sme Vám odporučili spýtať sa vedenia školy, či nie je možné aj Vašu školu zapojiť do projektu alebo sa obrátiť na združenie rodičov so žiadosťou o financovanie potrebného vybavenia. Veľkou výzvou je zapojenie všetkých študentov do triedenia a recyklovania a oboznámiť ich s pravidlami. Toto všetko si vyžaduje trpezlivosť, ale postupne krok za krokom aj Vaša škola môže byť inej príkladom.

3. Kúp si vlastnú slamku

Kúpa vlastnej slamky je malá drobnosť, ktorá dokáže veľké zmeny! Či už by ste si chceli kúpiť bambusovú alebo nerezovú, oboje sú finančne dostupné a veľmi spratné.

U-Konserve, Nerezová slamka 2 ks
Bambusové slamky BAMBAW 13 cm, 12 ks

4. Kúp si vlastný hrnček

Koľko káv si priemerne kúpite za týždeň? A koľko jednorazových pohárikov následne skončí v koši? Kúpa hrnčeka môže byť finančne náročnejšia, podľa požiadaviek, ktoré od hrnčeka vyžadujete, ale s výslednou kúpou budete nadmieru spokojný.

Keep Cup ALMOND CORK BREW S – Sklenený termohrnček s korkovým prúžkom

Keep Cup Thermal Black M 340 ml nerezová oceľ, čierna – Termohrnček z nerezovej ocele vhodný na cesty

5. Ak možné, použi bicykel alebo chôdzu

Snažte sa čo najmenej používať auto, ak to je možné. Nielen ušetríte na kúpe benzínu, ale aj Vaše zdravie ocení dlhšiu prechádzku alebo jazdu na bicykli.

6. Zodvihni odpad

Často, keď prechádzame cez mesto alebo sme na prechádzke v prírode vidíme voľne pohodený odpad popri ceste. Nabudúce, ak máte dostatok času, si môžete so sebou zobrať vrecko alebo tašku a popri chôdzi pozbierať okolitý odpad. Poďakuje sa Vám nielen Vaše telo, ale hlavne príroda!

7. Podporuj bezobalové a lokálne obchodíky

Vyhľadajte si vo Vašom okolí lokálne obchodíky a začnite od nich pravidelne nakupovať suroviny. Ako rodina žijúca v Žiline kupujeme od viacerých lokálnych obchodníkov suroviny ako napríklad vajíčka, mäso alebo med, s vedomým, že vieme, ako sa o daný dobytok alebo úrodu starajú a aké krmivá a prípravky používajú. Máloobchodníci sa o svoj dobytok starajú s láskou, ktorá sa ukáže aj na kvalite a zdravý potravín.

8. Daj vedieť ostatným

Zdieľaj s ostatnými svoje spôsoby a nápady ako pomôcť environmentu alebo sa inšpiruj ostatnými!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *