Žijeme na planéte, kde všade kam sa pozrieme, vidíme plasty. Žijeme na mieste, kde väčšina ľudí chce iba brať a nič dávať späť. Zem nám to vracia aj s úrokmi. Hynú živočíchy, vysychajú rieky, horia pralesy… Všetci hľadajú vinníka, pričom sa stačí pozrieť do zrkadla. Je to akoby sme si podkopávali základy vlastného domu a každú chvíľu čakáme kedy spadne. Zem je na tom rovnako. Je to možné zastaviť? Možno. Dá sa to oddialiť? Určite. Naši predkovia pripravili túto zem, s úmyslom pre prežitie ďalších generácií. Nemali by sme sa zachovať rovnako a dopriať všetky strasti a slasti aj ostatným generáciám.

1. Použi vlastnú tašku

Už aj obchodné reťazce začínajú chápať, že plastové tašky sú minulosťou. Prichádzajú s novými. Recyklovateľné, papierové … Na výrobu a na následnú recykláciu je nutná energia, ktorá so sebou prináša množstvo emisií. Preto podľa môjho názoru to nie je úplne najšťastnejšie riešenie problému. Taškou z obyčajnej bavlny nič nepokazíš. V batohu alebo kabelke zaberie minimum miesta a vieš ju použiť znovu a znovu.

2. Obmedz výrobky, ktorých obal končí hneď v koši

Predstav si svoj obľúbený mliečny nápoj. Ťažko vybrať čo ? Je ich veľa. Ich vypitie trvá ani nie minútu a následne obal končí v koši. Ak zvykneš vypiť jeden za týždeň je to približne 192ks „flaštičiek“ ročne. Stále si rád dáš aj jogurt, colu … Vôbec sa nesnažím odhovoriť od týchto produktov, pretože ich mám tiež rád, ale sú tu aj lepšie varianty. Proteín alebo aj iný chutný šejk sa dá zaobstarať aj vo väčšom balení. Na výber je mnoho značiek. Nakoniec zistíš, že je to lacnejšie, chutnejšie, výživnejšie a zanechávaš po sebe menej odpadu.

3. Kúp si vlastnú fľašu

Rozklad plastovej flaše môže trvať až 450 rokov. Opäť je ich možné recyklovať, ale to takisto prináša so sebou mnoho nákladov, pre ľudí aj pre planétu.

Preto je nevyhnutné používať vlastnú. Na internete ich je od výmyslu sveta. Stačí si len vybrať

4. Recykluj

Keďže snažiť sa o tzv. „zerowaste“ je veľmi náročné, stále sa dá množstvo odpadu zredukovať. Odpad, ktorý nám ostane naďalej treba recyklovať, pretože vždy sa mu nájde opätovné využitie.

5. Káva so sebou – hrnček so sebou

Glass Reusable Coffee Cup Mockup in Object Mockups on Yellow Images Object  Mockups

Nepoznám nič lepšie nič lepšie po ceste do školy/práce ako dať si „latte“ z obľúbenej kaviarne. Problém nastáva znovu pri obaloch. Niektoré kaviarne poskytujú „eco poháriky“. Je takých menej, ale pokiaľ o takej vieš určite ju navštív častejšie. Najjednoduchšie je priniesť si svoj vlastný hrnček a o prípadnú dilemu máš postarané.

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *