Aj napriek nepriaznivej situácii, v ktorej sme sa ocitli, by sme Vám radi poskytli zopár užitočných rád ako cestovať ekologickejšie.

Z určitého hľadiska pre niektorých z nás môže byť cestovanie samo o sebe neekologické. Vysokomasovým cestovaním ničíme prírodné pamiatky ako napríklad morské korále alebo pohoria. Leteckým cestovaním vypúšťame do ovzdušia nežiaduce látky, ktoré prispievajú k tvoreniu skleníkového efektu.

Zastaviť cestovanie je nemožné a tiež to nie je riešenie na danú problematiku, ale ako svedomitý cestovateľ dokážeme aspoň do určitej miery znížiť našu uhlíkovú stopu.  

1. Využívanie verejnej dopravy

Ak cestujeme do iného okresu, poprípade do susediacej krajiny, verejná doprava môže byť vynikajúcou alternatívou namiesto automobilu, ktorý by bol nákladnejší ak sa jedná o jednu osobu. Táto forma cestovania nielen zníži uhlíkové emisie, ale aj poskytne rozdielny pohľad na život lokálnych ľudí a kultúry.

2. Balenie naľahko

Povedzme si úprimne: „Naozaj potrebujeme päť rôznych druhov nohavíc na týždňový pobyt?“ Nakoniec nosíme celý týždeň jedny a ostatné zostanú zbalené v kufri počas celej dĺžky nášho pobytu. Veľké množstvo leteckých spoločností má obmedzenie hmotnosti z dôvodu aspoň čiastočného zníženia uhlíkovej stopy a nie kvôli doplatkom za prevýšenie požadovanej hmotnosti batožiny.

3. Miestne jedlo a pitie

Ak podporujeme lokálne trhy alebo lokálnych výrobcov potravín, dostávame jedinečnú príležitosť spoznať rôznorodosť danej kulinárskej kultúry. Niektorí sa môžu pýtať, prečo na takejto veci záleží, no odpoveď je vcelku jednoduchá: ak je jedlo transportované na dlhé vzdialenosti za pomoci viacerých dopraných prostriedkov, emisie skleníkových plynov z používania paliva sa rýchlo zvyšujú.

4. Podporovanie „ecofriendly“ turizmu

Moderná doba prináša hotelovému priemyslu viaceré možnosti v rámci recyklácie, šetrenia energie alebo vody. Viaceré hotely s ekologickým prístupom môžu obdŕžať certifikát od GSTC – nezávislej a neutrálna organizácie, ktorá ustanovuje a riadi globálne štandardy pre udržateľné cestovanie a cestovný ruch. Takýto certifikát nám ako cestovateľom a turistom poskytuje informácie potrebné pri rozhodovaní medzi vybratými hotelmi.

5. Znovu použiteľné dózičky a fľašky

Zobrať si so sebou vlastnú fľašku je nevyhnutnosťou ak chceme predísť opakovanému kupovaniu plastových, ktoré následne končia v koši a sú neekologickým riešením. Mnohé hotely v areáli majú rozmiestnené stojany s pitnou vodou, ktoré poskytujú turistom možnosť doplniť si zásoby vody. Dózičky sú výbornou náhradou za plastové sáčky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *