Spoločnosť 4ocean sa za posledných pár rokov stala známou pre väčšinu ľudí svojou dobročinnou prácou zameranou na zbavenie morí a oceánov odpadu. Ja som sa o nich spočiatku dozvedela vďaka náramkom, no po prečítaní ich stránky a podrobnejšom štúdiu som zistila, že ich poslanie je ďaleko viac ako vyrábanie náramkov z odpadu.

Začalo to plastami v mori

Tento príbeh sa začal keď dvaja zakladatelia Alex Schulze a Andrew Cooper boli surfovať v roku 2015 na Bali v Indonézii. Až tu začali skutočne chápať závažnosť plastovej krízy a jej vplyv nielen na životné prostredie ale aj komunity žijúce pri pobreží spoliehajúce sa na zdravie oceánu aby vyžili.

Po rozhovore s miestnymi rybármi vznikla myšlienka vybudovania spoločnosti, ktorá by si najímala kapitánov lodí a rybárov miestnych komunít zasiahnutých plastovou krízou, ako členov profesionálnych upratovacích tímov na obnovu plastov z oceánov, riek a pobrežia.

Už od samého začiatku si spoluzakladatelia predstavovali obchodný model, v ktorom by materiály získané z oceánu boli použité na výrobu nových produktov, ktoré by zvýšili povedomie o danej kríze celoplošne. Predané výrobky taktiež financujú čistiace operácie s pomôckami a strojmi na jeho zaistenie.

Prevádzky

Ich momentálne prevádzky sa nachádzajú na Floride, Havaji, v Indonézii, Guatemale a Haiti. Ich vybavenie sa skladá z viac ako 25 plavidiel rôznych veľkostí a druhov a 2 riečnych boom systémov. Dokopy pre 4ocean na plný úväzok pracuje viac ako 250 zamestnancov a niečo okolo 350 zamestnancov sa podieľa na výrobe náramkov.

Bali – rodisko plastového odpadu

Ako som už spomínala Bali bolo rodisko nápadu a založenia spoločnosti 4ocean, preto by som mu rada venovala zvýšenú pozornosť.

Podľa štúdii v roku 2015 o 20 krajinách, ktoré zle hospodária s plastovým odpadom sa Indonézia umiestnila na druhom mieste.

Hlavnými zdrojmi znečistenia v Indonézii sú:

  • oceánske prúdy, ktoré prinášajú na pobrežia cudzie plasty
  • infraštruktúra odpadového hospodárstva neobsahuje plasty
  • pašovanie a nelegálne skládkovanie odpadu

Takéto znečistenie ovplyvňuje Indonéziu vo viacerých aspektoch. Hlavným aspektom je znižovanie biodiverzity v oceáne, čo má vplyv na cestovný ruch, ktorý živý určité percento miestnej populácie; rybárske komunity, ktorých rybolov je jediný zdroj živobytia. Niektorý plastový odpad sa spaľuje, čo uvoľňuje toxické častice do ovzdušia, ktoré sú škodlivé pre ľudský organizmus. Našťastie je Indonézia aktívnym členom hnutia za čisté oceány a robí veľké pokroky v boji proti plastovej kríze.

4ocean Bali sa stará o čistenie pobreží a oceánov v rámci celej Indonézie. Umiestnenie tejto prevádzky je strategicky dané, pretože im umožňuje zasahovať do oblastí, kde je to najviac potrebné.

Čistenie prebieha na oceáne, pobreží a riekach. Za jeden deň 4ocean vyčistí tri miesta na juhozápadnom pobreží s 29 posádkami, čim zabránia aby sa odpad z pevniny nedostal do oceána. Oceánske posádky sú vysielané na čistenie a získavanie odpadu priamo z oceánov. Tieto čistenia znižujú množstvo odpadu v pobrežných vodách a zlepšujú podmienky pre morský život. Na riekach sú nainštalované plávajúce bariéry taktiež zvané ako riečny boom. Tieto bariéry sú dlho viac ako 30 metrov a sú strategicky umiestnené aby zachytávali riečny odpad pred jeho vplávaním do oceána.

Odpad, ktorý sa za deň pozbieral, je premiestnený do skladov, kde sa roztriedi podľa materiálu, farby a typu. Po roztriedení sa posielajú do spracovateľského závodu, kde sa rozdrvia na malé vločky a následne sa prepravujú k partnerovi, ktorý vločky premení na palety 4ocean. Tieto palety sú používané na vyrobenie nových produktov.

Obchod

Na internetovom obchode 4ocean nájdete mnoho výrobkov ako napríklad známe náramky, topánky a tenisky, oblečenie alebo fľaše a tašky. Jednotlivé výrobky sú vyrobené z recyklovaných materiálov.

Známe náramky si môžete kúpiť vo viacerých farbách a podobách, pretože každý náramok má za úmyslom zvýšiť povedomie o ohrozenom druhu živočícha.

Priložme spolu ruky k dielu a pomôžme zvýšiť povedomie o plastovej kríze a tým aj pomôcť bojovať proti nej!

Priložme spolu ruky k dielu a pomôžme zvýšiť povedomie o plastovej kríze a tým aj pomôcť bojovať proti nej!

close

Pexeso ZADARMO!

Prihláste sa na odber a získajte pexeso zadarmo!

Ekologické pexeso od nás pre Vás.

Pexeso Vám odošleme na mail.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *